Tłuszcze omega-3

Każdy z nas zapewne już słyszał niejednokrotnie o tym, jak bardzo ważne są dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. W tym artykule opisany zostanie jeden z dwóch tłuszczy niezbędnych w diecie każdego człowieka, jak i większości pozostałych ssaków.


Kwasami omega-3, bo to o nich jest mowa, nazywamy wszystkie nienasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają ostatnie wiązanie podwójne przy trzecim od końca atomie węgla. Nie jest istotne rozłożenie w przestrzeni pozostałych wiązań podwójnych dla zaklasyfikowania danej substancji, jako kwasu tłuszczowego omega-3.


Jaki jest wpływ na zdrowie tych makroskładników? Dysponujemy bardzo przekonującymi dowodami na to, że częste ich spożywanie koreluje ze znacznym obniżeniem poziomu trójglicerydów w osoczu krwi. Ponadto zmniejszają one ryzyko wystąpienia zawałów serca. Dotyczy to zarówno tych wtórnych, jak i pierwotnych. Co ciekawe, suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 nie wydaje się wpływać w jakikolwiek sposób na ryzyko przedwczesnej śmierci, czy różnorakie choroby serca. Pozytywnie zdaje się jednak wpływać pod tym względem spożycie pokarmów bogatych w te substancje. Jako przykłady można wymienić chociażby ryby, orzechy, nasiona, czy owoc smaczliwki zwanej również powszechnie awokado.
To jednak nie koniec korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tłuszczy, których ostatnim wiązaniem podwójnym jest to przy trzecim od końca atomie węgla. Łagodzą one również zaburzenia rytmu serca, a także problemy ze stawami. Szczególnie związane z niedoborem tych kwasów tłuszczowych jest reumatoidalne zapalenie stawów.


Czy to oznacza, że możemy jeść bez umiaru kwasy omega-3, a będziemy zdrowi? Niestety, nie jest to takie proste. Bardzo ważna jest albowiem proporcja tych tłuszczy do kwasów tłuszczowych omega-6. Te drugie umożliwiają produkowanie hormonów inicjujących stany zapalne w naszym organizmie. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 działają dokładnie odwrotnie. Dieta śródziemnomorska wydaje się być najbardziej optymalnym sposobem odżywiania, jeśli chodzi o proporcje obydwu niezbędnych naszym organizmom kwasów tłuszczowych. Podobnie ma się rzecz w przypadku diety japońskiej oraz grenlandzkiej.
Również nadmiar kwasów omega-3 może być bardzo szkodliwy dla ciała. Szczególnie na ich przedawkowanie powinni uważać diabetycy oraz osoby mające problemy z krążeniem.


Wracając do korzyści związanych ze spożywaniem Omega 3 mięsień sercowy zdaje się być największym beneficjentem ze wszystkich części naszego organizmu. I nie chodzi tylko o zmniejszenie objawów arytmii serca. Suplementacja bardzo pomocna jest również dla osób z chorobami osierdzia oraz schorzeniami zastawek sercowych.
Na koniec warto wspomnieć, iż również funkcje poznawcze ulegają znacznemu usprawnieniu po regularnym spożywaniu większych dawek orzechów, czy pestek. Szczególnie dotyczy to osób o różnego typu zaburzeniach kognitywnych. Niektóre badania zdają się sugerować, jakoby suplementacja zdrowymi tłuszczami miała nawet pomagać ludziom pogrążonym w stanach depresyjnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *