Jak żyć po zawale serca?

Kiedy dochodzi do zawału serca o życiu mogą decydować sekundy. Jak powinna wyglądać pomoc przy zawale serca? Skąd mamy wiedzieć czy to zawał, jak wtedy reagować?
Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się osoba, która zasłabła, źle się poczuła, ale za chwile wróciła do siebie to może być to oznaka zawału serca, ale przy zawale serca towarzyszą również inne objawy.

Jakie objawy towarzyszą zawałowi serca?

  • silny ból w klatce piersiowej, który potrafi utrzymywać się kilka minut, utrudniając oddychanie;
  • ból okalający okolice obu rąk, żuchwy, pleców i karku;
  • pot, który nas oblewa, może to być tzw. zimny pot;
    Jeśli, ktoś, kto przebywa wśród nas skarży się na podobne objawy, musimy go przenieść w wygodne miejsce. Usadowić na fotelu lub położyć na łóżku w odpowiedniej pozycji. Nie wolno zapomnieć o tym by poluzować ciasne ubrania tj. pasek, biustonosz, krawat. Poszkodowanego należy przykryć, tak, by nie odczuwał zimna. Jeśli chory jest przytomny nie wolno podawać niczego do jedzenia ani picia, a jeśli jest nieprzytomny powinniśmy prędko wykonać sztuczne oddychanie. Pamiętajmy, że sztuczne oddychanie wykonujemy dotąd, aż przyjedzie karetka.

Co zrobić, gdy dostanę zawału a jestem sam?

Może się również zdarzyć, że zawał przytrafi się nam, kiedy będziemy sami. Co wtedy robić. Okazuje się, że może nas uratować … zwykły kaszel. Jednak trzeba kaszleć w odpowiedni sposób, tak jakbyśmy chcieli coś wypluć. Potem niezwłocznie musimy wezwać karetkę. Powinniśmy ułożyć się w domu w wygodnej pozycji. Na przykład usiąść i podłożyć sobie coś pod plecy, albo położyć się w odpowiedniej pozycji na łóżku i przykryć czymś, tak by nie było nam zimno.

Powikłania po przebytym zawale serca

Najczęściej spotykane powikłanie do którego dochodzi po zawale serca to arytmia. Przeważnie, podaje się leki, które sprawiają, że czynność serca wraca do normy, niekiedy jednak niezbędna jest tutaj operacja, która sprawi, że komórki zaczną pracować we właściwym rytmie. Kolejna choroba, która może nas spotkać to zakrzepica, ostra niewydolność serca.

Życie po zawale serca

Musimy pamiętać o tym, jeśli przeszliśmy zawał, by zmienić swoje nawyki. Jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń lekarza to w niedługim czasie pojawi się kolejny zawał serca. Trzeba pozbyć się złych nawyków.

Przypadki przytrafiają się każdemu. Również nam może się taki zdarzyć. Każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych, ktoś zasłabnie na ulicy. Trafimy w ręce ratowników, którzy nic o nas nie wiedzą, dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach. W naszym telefonie warto zaznaczyć numer osoby z którą należy się kontaktować w razie wypadku, numer wpiszmy jako ICE od międzynarodowego oznaczenia. W ten sposób lekarz czy ratownik szybko uzyska informacje o naszej grupie krwi. Warto też nosić przy sobie kartkę z takimi informacjami, jeśli nie będzie możliwości, by skontaktować się z kimś z naszych bliskich. Zawsze jest tak, że nie zakładamy najgorszego, i nikt nie myśli o tym, że coś może stać się akurat nam, jednak warto jest zadbać o takie rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *