Jak zwalczyć cholesterol

Zbyt wysoki poziom cholesterolu, zwłaszcza tego „złego” może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. To dlatego właśnie lekarze biją na alarm i doradzają regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu. Co zrobić, gdy okaże się, że nasze wyniki nie są najlepsze i jak zwalczyć cholesterol?

W zasadzie w walce z cholesterolem najważniejsze są dwie rzeczy: aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana dieta. Wysiłek fizyczny nie oznacza przy tym intensywnego wylewania siódmych potów na siłowni. Wystarczy, że codziennie, a przynajmniej co drugi dzień wprowadzisz do swojego życia trochę więcej aktywności. Wystarczy 50 minut spacerowania lub chodzenia z kijkami, by zauważyć efekty. Świetnie sprawdza się także bieganie lub pływanie, aerobik, można ćwiczyć także tak zwane dywanówki, czyli treningi z własnym obciążeniem przed telewizorem w domu.

Niebagatelną rolę odgrywa także dieta. W zasadzie jest ona kluczowa i powinny się na nią zdecydować nawet osoby, które mają delikatnie podwyższone wyniki. Na cenzurowanym znajdują się zwłaszcza jajka, nabiał i produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza te tłuste. Uważać trzeba także z podrobami, które warto zjadać wyłącznie raz na miesiąc.
Co w zamian? Przede wszystkim ryby! Są one bogate w kwasy Omega 3, które obniżają ciśnienie krwi i wpływają pozytywnie na działanie serca. Należy jeść je pieczone w piekarniku, na grillu lub ugotowane na parze. Będą równie smaczne jak te smażone w panierce, a o wiele zdrowsze. Bez dodatku oleju będą mniej kaloryczne i obniżą poziom cholesterolu.
Do diety warto wprowadzić także orzechy, które redukują stężenie cholesterolu we krwi. Warto jednak uważać ich porcje – nie powinna przekraczać dwóch łyżek dziennie, są bowiem bardzo kaloryczne. Najlepiej działają orzechy włoskie, zwłaszcza świeżo wyciągnięte z łupin, można jednak wymieniać je na laskowe lub migdały.
Kolejnym przydatnym sposobem na bezbolesne i szybkie obniżenie cholesterolu jest cynamon. Najlepiej sprawdza się cejloński, można dodawać go do kawy, deserów, jabłek czy codziennej porannej owsianki. Będzie nie tylko smaczny, ale także świetnie zadziała na krzepliwość krwi i delikatnie obniży poziom cukru.

Badania dowodzą także, że na poziom cholesterolu we krwi niebagatelny wpływ ma także czerwone wino. Wystarczy niewielka dawka – około jednej lampki co drugi dzień. Zawarte w nim polifenole zwiększają naczynia krwionośne i hamują powstawanie zakrzepów. Dzięki temu przepływ krwi jest szybszy, a wszystkie narządy szybciej zaopatrywane są w tlen. Zapobiega także powstawaniu skrzepów.

Jeżeli jednak żaden z domowych sposobów nie pomaga, można pokusić się o wsparcie z apteki. Zanim sięgniesz po leki na receptę, poszukaj odpowiednich ziołowych herbatek, które mogą pomóc ci nie tylko zwalczyć cholesterol, ale także zgubić kilka kilogramów.
W przypadku walki z cholesterolem to, żeby spróbować poradzić sobie z problemem bez użycia leków jest niezwykle istotne. Leki na cholesterol mają bowiem często skutki uboczne a dla 10% chorych w ogóle się nie nadają. Na szczęście domowe sposoby są bardzo skuteczne, ale należy przeprowadzić zmasowany atak. Prowadzenie wyłącznie diety, bez aktywności fizycznej, nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *