Jak przebiega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa zyskuje w dzisiejszych czasach na coraz większej popularności. Wpływa na to przede wszystkim poprawa jakości sprzętu, jaki jest do niej używany. Niegdysiejsze maszyny powodowały bowiem często późniejsze problemy dermatologiczne i duży dyskomfort wśród osób, które się jej poddały.

Obecny rozwój technologiczny pozwolił na usunięcie zdecydowanej większości jej wad i tym samym sprawił, że zabieg ten jest faktycznie najskuteczniejszą metodą depilacji. Pozwala bowiem na usunięcie włosów z każdej części ciała, w stosunkowo krótkim czasie, gwarantując jednocześnie gładkość skóry przez długi czas.

Nim odbędzie się właściwy zabieg

Każdy zainteresowany zabiegiem depilacji laserowej musi udać się do punktu świadczącego takie usługi. Najczęściej będzie to salon kosmetyczny, albo gabinet lekarza dermatologa. Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, która ma na celu ustalenie wszelkich czynników wpływających na jego prawidłowe wykonanie. Lekarz lub kosmetyczka określić musi stan skóry, owłosienia, a także zapytać o ewentualne problemy dermatologiczne, z jakimi mieliśmy do czynienia w przeszłości. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu możliwe jest określenie parametrów lasera, jaki zostanie użyty w trakcie zabiegu. Przed przejściem do fazy właściwej dokonuje się jeszcze naświetlenia testowego, czyli tak zwanej próby laserowej. Ma ona określić reakcję skóry na laser i odpowiedzieć na pytanie, czy pacjent może poddać się zabiegowi. Jeżeli próba przebiegnie prawidłowo rozpocząć można dokonywanie depilacji.

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Wybrane przez pacjenta miejsca na ciele są naświetlane przez lekarza dermatologa (rzadziej wykonuje zabieg kosmetyczka, a nawet wtedy musi odbyć się to pod ścisłą kontrolą). W zależności od rodzaju używanego sprzętu różne są metody jego działania.

Najpowszechniej stosowane lasery diodowe sprawiają, że produkowane przez promień ciepło jest pochłaniane przez melatoninę zawartą we włosach. Ciepło jest następnie rozprowadzane na sąsiadujące tkanki, co w efekcie uszkadza mieszki włosowe. W ten sposób nie tylko usuwa się włosy już istniejące, ale także zapobiega powstawaniu nowych przez długi czas. Niemniej sposób ten może być zastosowany tylko w przypadku włosów zawierających dużą liczbę melatoniny – a tą cechą charakteryzują się włosy ciemne.

Alternatywą dla laserów diodowych jest tak zwany laser Nd-Yag, który uszkadza naczynia krwionośne znajdujące się u podstawy włosa. W ten sposób blokuje się przedostawanie substancji odżywczych do mieszka włosowego, w wyniku czego włos obumiera i odpada.

Skutki depilacji laserowej

Depilacja laserowa pozwala przede wszystkim na skuteczne i bardzo dokładne usunięcie całości owłosienia z prawie wszystkich miejsc na ciele. Ponadto, poprzez uszkodzenie cebulek włosów, sprawia, że nie odrastają one przez długi czas – nie ma zatem potrzeby późniejszego golenia. Po zabiegu mogą pojawić się niepożądane efekty uboczne, takie jak podrażnienia skóry, swędzenie – skórę należy wówczas smarować rozmaitymi żelami chłodzącymi, neutralizującymi to uczucie. Niemniej dzisiejsze używane w tym celu maszyny bardzo rzadko powodują takie efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *