Jaki wybrać aparat cyfrowy na święta?

Święta to wspaniały czas, z wielu różnych względów. Atmosfera wtedy panująca jest po prostu niepowtarzalna, zresztą czeka się na nią cały rok i celebruje ją. Święta to także oczywiście prezenty, a radość sprawia zarówno ich otrzymywanie, jak i wręczanie. Problem jest przeważnie tylko jeden – nie zawsze wiadomo co kupić swoim bliskim, chcielibyśmy bowiem, by prezent był dla nich nie tylko atrakcyjny, ciekawy, ale i funkcjonalny, by używali go przez długi czas z radością.

Co więc kupić swoim najbliższym? Dobrym pomysłem na prezent jest na przykład aparat cyfrowy na święta. Jest to świetny podarek praktycznie dla każdego – dla męża, dla żony, dla syna lub córki, dla mamy i taty i tak dalej. Pozwala on bowiem w świetny sposób uwiecznić wspaniałe i ciekawe chwile, by potem przeglądać wykonane fotografie na ekranie komputera, bądź też na kartach standardowego albumu, jeżeli je wydrukujemy.

Kwestia jest jednak tego typu: jaki aparat kupić? Zakładając oczywiście, że nie chcemy na niego wydawać fortuny, ale z drugiej strony, nie chcemy także kupić bubla. Na szczęście, w średnim segmencie amatorskich sprzętów jest dużo ciekawych modeli i na jeden z nich na pewno się zdecydujemy. Jeżeli chodzi o zwykłą fotografię rodzinną czy wycieczkową, nie warto patrzeć w stronę tak zwanych lustrzanek. To niepotrzebny wydatek i znaczny stopień skomplikowania, który może niektórych przerosnąć. Wystarczy standardowy, cyfrowy aparat kompaktowy i taki także świetnie spełni swoje zadanie.

Dobrze jest przy tym wybrać aparat znanej i solidnej firmy, jak na przykład Sony, Canon, Nikon czy Panasonic. Gwarantują one optykę dobrej jakości, a to przecież w aparacie jest najważniejsze. Tańsze sprzętu kuszą dużą ilością megapikseli, a ta wcale nie musi być aż tak duża (choć mała też być nie powinna), bo to nie od niej zależy jakość zdjęcia, a właśnie od odpowiedniej optyki. Powinna być ona także stosunkowo jasna i w miarę możliwości, szerokokątna.

Ważny jest także odpowiedni zoom, czyli zbliżenie. Kluczową kwestią jest jedynie zoom optyczny, bowiem to on w sposób faktyczny przybliża obraz. Im większy tym lepszy, choć musimy też pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem tego parametru będą też rosły wymiary aparatu, trzeba tu więc wybrać złoty środek. Kompletnie bez znaczenia jest z kolei tak zwany zoom cyfrowy, bo to zwykłe cyfrowe rozciągnięcie zdjęcia przy pogorszeniu jego jakości, które równie dobrze możemy wykonać przecież na komputerze.

Jeżeli ktoś lubi wykonywać zdjęcia małych przedmiotów, to sprawdzi się też dobry tryb makro, pozwalający wyostrzyć zdjęcie z jak najmniejszej odległości, na przykład kilku centymetrów. Dla amatora z kolei przydadzą się szybkie ustawienia tematyczne, pozwalające dobrać parametry wykonywanego zdjęcia, jak na przykład tryb nocny (długa migawka), tryb sportowy (krótka migawka), portret, tryb krajobrazu i tak dalej. Jak więc widać, wybór dobrego aparatu cyfrowego to wcale nie taka prosta sprawa, szczególnie, gdy ktoś się na tym nie zna. W takim wypadku dobrze jest poprosić o radę fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *