Dlaczego warto kupić aparat cyfrowy?

Rynek fotograficzny został dziś praktycznie zdominowany przez aparaty cyfrowe. Trudno znaleźć osobę, która nie posiada lub nigdy nie posiadała cyfrówki. Popularne modele takie, jak niektóre aparaty cyfrowe Nikon czy Canon są w zasięgu cenowym przeciętnego Kowalskiego, a zalet fotografii cyfrowej ciężko nie zauważyć.

Zalety aparatów cyfrowych
Aparat cyfrowy jest w większości przypadków wyposażony w wyświetlacz LCD. To podstawowy element, który odróżnia go od aparatu analogowego. Pozwala on na wykonanie dobrego zdjęcia nawet początkującym użytkownikom. Za pomocą wyświetlacza można z łatwością i na bieżąco śledzić plan zdjęciowy. Wyświetlacz może służyć również do przeglądania zdjęć wcześniej wykonanych i przechowywanych w pamięci aparatu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak bardzo ułatwia to fotografowanie.

Istnieje jeszcze jeden plus wynikający z takiego sposobu fotografowania. Użytkownicy aparatów analogowych doskonale wiedzą, że aby obejrzeć rezultat swojej pracy, a zdjęcia przenieść na inny nośnik należy ukończyć całą rolkę filmu. W przypadku aparatów cyfrowych nie jest to konieczne.

Wielu posiadaczy aparatów cyfrowych docenia fakt, że niektóre z nich dają możliwość wyświetlania obrazu na ekranie telewizora. Zrobione zdjęcia można wcześniej wyedytować, zorganizować w sposób, który najbardziej nam odpowiada, a następnie wyświetlić odbiorcom w postaci pokazu slajdów. Co ciekawe, najnowsze modele aparatów cyfrowych oferują funkcję dodawania komentarza głosowego przy każdym wykonanym zdjęciu. Otwiera to przed nami zupełnie nowe możliwości.

Fotografia cyfrowa to także szansa na tworzenie tzw. zdjęć panoramicznych. Aparat cyfrowy pozwala ukazać pełne otoczenie z punktu widzenia osoby fotografującej. Poukładanie zdjęć obok siebie tak, aby stanowiły spójną całość to ogromne wyzwanie. Bardzo trudno jest bowiem dopasować do siebie poszczególne kadry. Zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym przy użyciu funkcji „panorama” mogą stanowić idealną całość. Wystarczy obróbka w jednym z programów graficznych, który z reguły dostarczany jest ze sprzętem.

Aparaty cyfrowe w zasięgu każdego?
Rozpiętość cenowa aparatów cyfrowych jest bardzo duża. Początkujący amatorzy fotografii cyfrowej bez problemu znajdą modele, których cena nie przekracza 500 zł. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów, a ich ceny zależą głównie od możliwości, jakie dają. Zasada, która sprawdza się w większości przypadków brzmi: im droższe urządzenie, tym większe możliwości i lepsza jakość. Nie musimy jednak wcale rezygnować z poszukiwania tanich perełek, bo takie również się zdarzają. Być może warto zastanowić się nad zakupem używanej cyfrówki. Pamiętajmy o tym, że kupno samego aparatu może stać się początkiem dalszych wydatków, zwłaszcza jeżeli myślimy poważniej o fotografii, jako pasji czy sposobie na zarabianie. Jednak nawet przy okazjonalnym używaniu aparatu cyfrowego dodatkowe akcesoria takie, jak karta pamięci bądź pokrowiec mogą okazać się niezbędne.

Źródło: http://sciaga.pl/tekst/12355-13-aparaty_cyfrowe_i_fotografia_cyfrowa

http://www.komputerswiat.pl/centrum-wiedzy-konsumenta/fotografia/aparat-fotograficzny-poradnik-zakupowy/kupujemy-aparat-fotograficzny.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *