Utrzymywanie czystości w firmach

Niezależnie od specyfiki biznesu niezwykle ważny jest wizerunek wewnętrzny przedsiębiorstw, który ściśle łączy się z wyglądem biur, magazynów czy hal produkcyjnych. Siedziba przedsiębiorstwa jest jego wizytówką, dlatego warto, by dobrze się prezentowała i wypadła jak najlepiej w oczach klientów.
Wszystkie pomieszczenia powinny być więc utrzymane w czystości, co nie tylko podniesie wiarygodność firmy, ale także będzie miało wpływ na jakość pracy i satysfakcję pracowników.

Czystość a zdrowie
Utrzymanie higieny w pomieszczeniach jest niezwykle ważne także z uwagi na zdrowie pracowników. Kurz może negatywnie wpłynąć na układ oddechowy, szczególnie w przypadku osób cierpiących na astmę. W dodatku nieporządek w firmie sprawi, że pracownicy będą źle czuli się w firmie i trudniej będzie im się skupić na wykonywanych zadaniach.

Outsourcing czy własny personel?
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, trzeba dokonać kalkulacji i sprawdzić, co bardziej się opłaca – czy sprzątanie w firmach polecić wyspecjalizowanej ekipie czy może jednak przeszkolić własną kadrę pracowników. Przy wyliczaniu kosztów należy uwzględnić również konieczność zorganizowania całego wyposażenia niezbędnego do sprzątania, takiego jak maszyny sprzątające, drobny sprzęt do mycia ręcznego i środki chemiczne dopasowane do konkretnych powierzchni. Outsourcing często pozwala znacznie obniżyć koszty, szczególnie te związane z zatrudnieniem pojedynczych pracowników i płaceniem składek. Profesjonalne firmy zewnętrzne potrafią w bardziej efektywny sposób wykorzystać potencjał pracowniczy i zazwyczaj rozliczają się nie za ilość przepracowanych godzin, ale od ilości sprzątniętych pomieszczeń czy wielkość powierzchni. Dodatkowo firmy te często mają możliwość zakupu środków czystości po okazyjnych cenach ze względu na nabywanie ich w ilościach masowych. Przy wybraniu outsourcingu odchodzą także takie kwestie jak urlopy czy płatne zwolnienia lekarskie.

Po czym rozpoznać dobrą ekipę sprzątającą?
Sprzątanie w biurach powinno być jak najbardziej zindywidualizowane. Dobra firma sprzątająca będzie miała na uwadze nie tylko czystość, ale także dbałość o powierzchnie. Dostosuje sprzęt do warunków w danym biurze i w ten sposób usunie zabrudzenia i uporządkuje przestrzeń, jednocześnie nie powodując szkód. Dobrze wyszkolony personel powinien dokładnie umyć wszelkie powierzchnie, nie pozostawiać niedoczyszczonych miejsc czy widocznego kurzu. Po zakończeniu sprzątania, które zazwyczaj ma miejsce już poza godzinami funkcjonowania biura, ekipa sprzątająca powinna upewnić się jeszcze, że wszystkie światła są powyłączane, a okna szczelnie zamknięte.

Podstawowe usługi sprzątające
Nie wystarczy raz na jakiś czas wezwać odpowiedniej ekipy do siedziby firmy. Konieczne jest bieżące sprzątanie w biurowcach, niezbędne do utrzymania optymalnych warunków pracy. Tego rodzaju usługi świadczone czy to w ramach outsourcingu czy przez zatrudniony personel obejmują zamiatanie i mycie podłogi, odkurzanie dywanów, wycieranie mebli oraz urządzeń biurowych z kurzu, opróżnianie koszy na śmieci czy niszczarek oraz usuwanie zabrudzeń za ścian, klamek czy drzwi. W przypadku tak zwanych specjalnych pomieszczeń w zakres świadczonych usług mogą wchodzić również czynności dodatkowe. Wszystkie szczegóły powinny być ustalone w ramach pisemnej umowy, którą podpisze właściciel firmy zatrudniającej personel odpowiedzialny za utrzymywanie czystości.