Szklarz – czym się zajmuje i jak wygląda jego praca

Według danych napływających z Głównego Urzędu Statystycznego szklarz to jeden z tych zawodów, które powoli przechodzą do lamusa – pracodawcy poszukujący pracowników w tej branży mają poważne problemy, a zwykły Polak napotyka niemałe trudności ze znalezieniem odpowiedniego fachowca. Dlaczego tak się dzieje?

Szklarstwo nie cieszy się popularnością wśród adeptów nauki zawodu – być może dlatego, iż jest to zawód trudny i ciężki, a dodatkowo wymagający pewnej wiedzy i umiejętności. Dlatego warto przyjrzeć się z bliska, jak wygląda praca szklarza.

Istota zawodu szklarza
Szklarz – jak sama nazwa wskazuje – to osoba, która zawodowo zajmuje się różnorodną obróbką szkła, wytwarzaniem akcesoriów, przedmiotów oraz półproduktów z tego surowca (zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych) oraz ich montażem, naprawą i konserwacją. Co to oznacza w praktyce? Otóż szklarz w głównej mierze wykonuje szyby (na przykład okienne bądź samochodowe), lustra, szklane panele ścienne i podłogowe, szklane elementy mebli, kabiny prysznicowe, blaty stołowe oraz wiele innych elementów. Większość z tych przedmiotów wykonywana jest na wymiar, dlatego też praca szklarza podzielona jest na kilka etapów:

• cięcie szkła do pożądanego wymiaru i kształtu (jest to niezwykle istotna część całego procesu, gdyż ewentualna pomyłka na tym etapie przekreśla całą pracę),
  • szlifowanie oraz wygładzanie krawędzi,
  • wywiercanie otworów, które w późniejszym etapie posłużą do montażu.
    Końcowym etapem pracy szklarza jest ewentualne barwienie bądź dekorowanie poszczególnych elementów – w zależności od upodobań osoby zlecającej. W niektórych przypadkach (na przykład przy produkcji szyb okiennych) do zadań szklarza należy także zamontowanie wytworzonego elementu.

Cały proces wytwarzania szklanych elementów powinien odbywać się z zachowaniem wielkiej delikatności i ostrożności, co wynika z tego, iż szkło jest materiałem kruchym i narażonym na uszkodzenia. Dodatkowo szklarstwo to zawód, który wymaga precyzji, dokładności, cierpliwości i odpowiednich zdolności manualnych. Uszkodzenie wytwarzanego przedmiotu bądź pojawienie się na nim pęknięć, rys i innych uszkodzeń od razu dany towar dyskwalifikuje.

Zakład pracy szklarza
Praca szklarza odbywa się z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi niezbędnych do wytwarzania i obróbki szkła. Narzędzia te mają różnorodny charakter – zarówno mechaniczny, jak i ręczny. W zakładzie pracy szklarza muszą się znaleźć między innymi:

• narzędzia przydatne do cięcia szkła (na przykład piła, nóż do cięcia szkła, kątownik, liniał, łamacz bądź cyrkiel),
  • przedmioty ułatwiające przenoszenie szkła (na przykład przyssawki bądź uchwyty),
  • pozostałe akcesoria (na przykład wiertarka, szlifierka, urządzenia pomiarowe, kleje, lampy, uchwyty bądź lupy).
    Dodatkowo każdy profesjonalny szklarz powinien zaopatrzyć się w odzież ochronną, która zapewni mu bezpieczeństwo i wygodę.

Ponieważ coraz mniej osób wykonuje zawód szklarza, to zakup odpowiednich narzędzi może nastręczać pewne problemy. Na rynku istnieje coraz mniej sklepów i hurtowni, w których przedstawiciel tego zawodu może zaopatrzyć się w niezbędne i profesjonalne urządzenia. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele sklepów internetowych, które w swojej ofercie posiadają całe niezbędne wyposażenie zakładu szklarskiego. Każdy szklarz może przejrzeć ofertę sklepu, dokonać zakupów online i oczekiwać przesyłki z zakupionymi przedmiotami.

Źródło:

[noż do cięcia szkła]

– w tekście zostało użyte słowo „nóż”