Kupno domu za miastem czy mieszkania?

Marzeniem bardzo wielu osób jest kupno własnego lokum. Własne miejsce na ziemi pragnie posiadać każdy z nas. Jednak często jeżeli już uzbieramy niemałą sumę na zakup wymarzonego miejsca do życia, często nie wiemy czy zdecydować się na kupno domu na obrzeżach miasta lub też zakupić mieszkanie w centrum?

Kłopotliwa inwestycja

Bardzo dużo osób które od dłuższego czasu żyją w lokalu wynajmowanym ma dość takiej sytuacji. Często zdarza się, iż ceny wynajmu zwłaszcza w dużych miastach są bardzo wysokie, przez co wiele osób marzy o swoim własnym lokum. Jednak aby poczynić tego typu inwestycję potrzebujemy niemałej ilości gotówki. Warto pamiętać, iż w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości aby ją zdobyć. Wiele osób decyduje się między innymi na wzięcie kredytu. Zatem jeśli już posiadamy niezbędne pieniądze często nie wiemy w co dokładnie je zainwestować, czy ma to być mieszkanie lub może dom?

Wymarzony dom za miastem

Zdecydowanie coraz więcej osób przychyla się do tego aby uciec od zgiełku miasta. Coraz częściej pragniemy obcować z naturą oraz żyć w spokojnym i przede wszystkim cichym miejscu. Z tego względu w ostatnim czasie możemy spotkać bardzo dużo ogłoszeń o sprzedaży domów poza miastem.

Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które cenią sobie wspomniany spokój. Jednak również dom zazwyczaj posiada więcej przestrzeni niż typowe mieszkanie w bloku. Także możemy cieszyć się dużą działką oraz wolnością. Jednakże powinniśmy pamiętać o tym, iż utrzymanie dużego budynku może nas kosztować zdecydowanie więcej niż utrzymanie mieszkania w bloku.

Mieszkanie w centrum miasta

Warto pamiętać, iż dla wielu osób to nie dom za miastem, a właśnie mieszkanie w bloku jest wymarzonym lokum. Na tego typu rozwiązanie najczęściej decydują się młode osoby, które przykładowo dopiero rozpoczynają życie na własną rękę. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ mieszkania w bloku choć nie są tanie, nie są aż tak kosztowne jak domy jednorodzinne. Nie możemy zapominać również o tym, iż utrzymanie takiego mieszkania nie będzie nas dużo kosztowało.

Niestety choć jest to zdecydowanie tańsza inwestycja, powinniśmy mieć świadomość, iż jeżeli zakupimy małe lokum, możemy nie mieć w nim wystarczająco przestrzeni. Ponadto kolejną wadą tego typu rozwiązania może być fakt, iż w takim mieszkaniu nie poczujemy się wolni, ponieważ za ścianą z każdej strony będą mieszkać ludzie. Dlatego podczas zakupu nieruchomości powinniśmy dobrze to przemyśleć.

Zakup nieruchomości przez osoby prywatne w ostatnim czasie bardzo wzrósł. Obecnie rynek budowlany przeżywa ponowny rozkwit, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego lokum. Bardzo dużo aktualnie buduje się domów na obrzeżach miast oraz na wsiach, jednak warto także pamiętać o tym, iż deweloperzy również decydują się na inwestycję w apartamenty oraz mieszkania trzypokojowe, ponieważ na tego typu inwestycje także jest dużo chętnych osób.

Literatura:

[1] https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/dom-czy-mieszkanie-co-wybrac-id4148.html

[2] http://www.wolnymbyc.pl/dom-czy-mieszkanie-dylemat-czytelniczki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *