Dlaczego dobór odpowiedniego materaca jest tak istotny?

Spanie na wysłużonym materacu może stać się przyczyną wielu problemów. Jeżeli doskwiera nam bezsenność, mamy kłopoty z koncentracją i pomimo długiego snu ciągle bywamy zmęczeni to niechybny znak, że materac nie stanowi już właściwego podparcia dla naszego kręgosłupa i czas go wymienić.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie materaca?

Bóle kręgosłupa, zmęczenie, bezsenność i złe samopoczucie. Oto najważniejsze symptomy wysłużenia materaca. Jednak nie tylko nasz organizm podpowiada nam, że najwyższa pora wymienić materac na nowy. Powinniśmy to zrobić również wówczas, gdy zaczynamy odczuwać sprężyny, zagłębienia czy wypukłości na powierzchni materaca lub jego powierzchnia została uszkodzona. Dosyć czytelnym sygnałem konieczności wymiany materaca są także dźwięki, jakie wydaje on podczas zmiany pozycji. Istnieje również reguła mówiąca o tym, że materace do spania powinno się wymieniać średnio co siedem lat. Tyle bowiem wynosi ich żywotność.

Cechy dobrego materaca
Dobry materac powinien mieć odpowiednią twardość. Oznacza to, że nie może być zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki. Możemy w łatwy sposób sprawdzić twardość materaca przeprowadzając następujący eksperyment. Leżąc w pozycji na wznak pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa należy spróbować włożyć dłoń. Jeżeli dłoń wchodzi bez trudu, mamy sygnał, że materiał jest zbyt twardy. Przy zbyt miękkim materacu będziemy natomiast mieli spore trudności z włożeniem dłoni pod kręgosłup albo będzie to w ogóle niemożliwe.

Kolejna istotna cecha materaca to jego sprężystość i elastyczność. jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych oraz borykających się ze schorzeniami kręgosłupa. Odpowiednia elastyczność materaca zapobiega powstawaniu odleżyn. Istnieją specjalne materace o elastyczności punktowej, które idealnie dopasowują się do sylwetki osoby na nich leżącej. Zaleca się je dla osób z wadami postawy.

Bardzo ważnym elementem materaca jest jego pokrycie. Powinno ono charakteryzować się przewiewnością, dobrze wchłaniać wilgoć i być łatwe do utrzymania w czystości. .

Materac, a alergie
Alergia to niezwykle uciążliwe schorzenie. Dlatego każdy sposób jest dobry, aby pomóc sobie w tej przypadłości. Materac może być siedliskiem ogromnej ilości bakterii, wirusów i roztoczy. Najlepszym typem materaca dla alergika jest materac lateksowy. Taki materac nie gromadzi kurzu, potu, i naskórka a ponadto nie pochłania dużo wilgoci.

Odradza się natomiast alergikom materace z zawartością surowców naturalnych np. trawy morskiej czy włókna kokosowego. Naturalne surowce, zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego stanowią bowiem idealne środowisko dla do rozwoju pleśni, roztoczy i grzybów.

Poza wyborem odpowiedniego materaca alergicy powinni ponadto zadbać o jego właściwe czyszczenie i konserwację. Wskazane jest czyszczenie przy użyciu pary wodnej, które zabija wszystkie drobnoustroje.

Źródło: http://www.babciapolka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3276:jak-wybra-dobry-materac&catid=49:sypialnia&Itemid=75

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *