Kret uznawany jest za miłe i ładne zwierzątko. Pełni wiele pożytecznych funkcji, ale z punktu widzenia właścicieli ogródków, jest raczej szkodnikiem. Jak sobie z nim radzić?
Krety szczególnie lubią ziemię wilgotną, próchniczą i pełną pożywienia. Takie właśnie są tereny ogródkowe, regularnie podlewane. Drążąc tunele pod ziemią te małe zwierzątka niszczą korzenie roślin oraz zjadają dżdżownice, co wpływa na osłabienie jakości gleby.
Zwalczanie kretów to temat ważny dla ogrodników. Trzeba jednak wybrać spośród wielu sposób, który się przyjmie. Doświadczeni ogrodomaniacy polecają zasadzenie w ogródku roślin o bardzo intensywnym zapachu. Może to być bazylia, czosnek, łoboda. Jednak jest to działanie przed pojawieniem się kreta.
Co robić, jeśli na stałe zadomowi się w ogrodzie? Pamiętając o dużej wrażliwości zapachowej i dźwiękowej kreta, warto zastanowić się nad zakupem elektroakustycznego odtwarzacza emitującego sygnały o wysokiej częstotliwości. Jeśli chcemy uderzyć w czułość zapachową zwierzątka, możemy kupić choćby karbid i zakopując go w ziemi dodatkowo podlać.
Z domowych sposobów na odstraszenie kreta, sprawdza się rozmieszczenie w wydrążonych tunelach gałązek mięty lub skórek z cytryny.
Pomysłowość ludzka nie zna granic, ale pamiętać też trzeba o cierpliwości. Nieproszony gość musi się wyprowadzić na dobre.